Šta su oplate?
Oplate su šuplje forme koje se sastoje od ploča oplate, nosača i potpora za proizvodnju betonskih konstrukcija. Ploče oplate, nazvane I ljuska oplate, su povezane daske od drveta četinara, koje se sastoje po pravilu od tri sloja iste debljine (3-slojne ploče oplate). Dva vanjska sloja po dužini I poprečno stavljen srednji sloj su međusobno zalijepljeni ljepilom bez vode. Sa ovom konstrukcijom je bubrenje ili utezanje skoro isključeno.
Kod ploča oplate se često nanosi sloj umjetne smole i sve ivice se zaštite od vode, kako voda potrebna kod proizvodnje betona, ne bi prodirala u ploču.
Ploče oplate sa ili bez zaštite ivica se mogu dobiti u raznim dimenzijama, debljinama i kvalitetama – zavisno od predviđenog vremena korištenja i opterećenosti.
Kako se proizvode oplate (ploče)?
Pošto se drvo osušilo (kako bi se izbjegle deformacije) se raspiljene lamele predblanjaju. Predblanjanje obradaka nije obavezno, ali se preporučuje kod krojenog drveta sa velikim toleracijama mjere, jer iste mogu prouzrokovati smetnje u daljem toku obrade. Također je olakšano prepoznavanje obilježja drveta.
Poslije se ručno ili mašinski lamele iste širine pregledaju. Pri tom se obilježja drveta kao velika lisičavost, pukotine, plavilo, reakciono /tenzijsko drvo, tok vlakna ili srčanice prepoznaju i poslužioc markira sa fluorescentnom kredom (ručno optički) ili skener (mašinski optički) i potom javlja pili kratilici. Kod korištenja/rada skenera je ocjenjivanje brže, osim toga se može definisati više kriterija.
U optimirajućoj pili kratilici se neželjena obilježja drveta isjecaju (od poslužioca markirana mjesta se pomoću kamere u pili prepoznaju i isjecaju). To se radi u prvoj liniji za dobijanje definisanog kvaliteta.
Poslije kraćenja se fiksne dužine direktno transportuju na blanjanje, prekratki komadi se prije toga produžavaju na klinaste zupce. Na krajevima sada različito dugih dijelova obradaka se glodaju profili klinastih zuba, koji se pod pritiskom lijepe. Tako je moguća racionalna proizvodnja teoretski beskonačno dugog obradka. Lamele se krate/režu na fiksnu dužinu.
Potom se lamele blanjaju, na uskoj strani obradka se dobija površina sposobna za nanošenje lijepila. Na uske strane se nanosi lijepilo, lamele se zbirno mehanički guraju u sto presanja.
U širinskoj presi se blanjane lamele lijepe u ploče. Preko stola presanja slijedi bočni pritisak, koji izjednačava toleranciju lamela i istovremeno vrši potreban pritisak na sljubnicu. Debljina ploče je tako predviđena, da se od nje raspiljuju dvije ploče. Lamele se lijepe u jednu teoretski beskonačnu ploču, sa u presi integrisanom pilom se ploče kroje/režu na željenu mjeru ploče.
Ploče se blanjaju i u tračnoj pili se raspiljuje u dvije polovice. Do lijepljenja u 3-slojnu ploču treba obratiti pažnju, da dvije polovice ostanu zajedno, jer one su gornji i donji sloj jedne ploče.
Kako bi se kod korištenja ploča oplate u građevinarstvu iste zaštitile od prebrzog habanja i prodiranja vlage, na ploče se nanosi tzv. vanjsko lijepilo. U istom radnom koraku se na dva pokrova nanosi lijepilo za 3-slojno lijepljenje ploča. Na pokrovni sloj se fiksiraju rubne letvice i ulažu se daskice srednjeg sloja. Paralelno se drugi pokrov okreće za 180 stepeni, fiksira i lijepi u etažnoj presi. Polsije po potrebi ploče prolaze eventualno u stanicu za popravke (završne radove).
Na kraju slijedi formatiranje dužne i čeone strane 3-slojne ploče i nabijanje zaštitnog profila ivica, ukoliko potrebno. Tada se ivice dužne i poprečne strane ploče u paketu nanosi sa zaštitinim sredstvom od vode. Složene ploče oplate se završno pakuju.
... sve za proizvodnju oplate (ploča)
iz jedne ruke - WEINIG – Vaš partner za sistemska rješenja.
Koja su obilježja ploča oplate?
- Visoki kvalitet pomoću dobre izrade i sortiranja po kakvoći
- Otporne, za razne zahtjeve
- Mala težina/lagane
- Ravna površina za čist odraz betona
- Zadržava mjeru I oblik
- Zaštita od oštećenja pomoću zaštite ivica
- Individualno označavanje moguće
- Dug vijek trajanja
- Otklanjanje (kao otpad) bez problema
|
|
|