Šta je konstrukciono puno drvo?
Konstrukciono puno drvo je sortirano, tehnički sušeno i kalibrirano (precizno na debljinu blanjano) puno drvo od smrče, jele, bora, ariša ili duglazije. Kao drvo sa propiljenim srcem ili čak bez srca rezano, konstrukciono puno drvo je stabilno u obliku i mjeri. Kvalitete konstrukcionog punog drveta razlikuju po vidljivim i nevidljivim područjima. Za modernu gradnju od drveta je konstrukciono puno drvo zbog svog definiranog kvaliteta i stabilnosti dimenzije postalo neizbježan materijal. Spram konvencionalnog građevinskog drveta kontrukciono puno drvo mora ispuniti mnoge stroge odredbe, koji se nadziru kako pri kontroli kvaliteta u preduzeću tako i kroz institute za provjeru.
Kako se proizvodi konstrukciono puno drvo?
Najprije se četvrtače propiljenog srca suše na ca. 15 % vlage, koja odgovara očekivajućoj vlazi drveta kod korištenja . Time su veća izobličenja drveta zgrade iskljućena.
Sušene četvrtače se predblanjaju i poslije toga se vizualno ili mašinski sortiraju. Pri tome se greške drveta kao što su veliki čvorovi ili lisičavost, markiraju i isjecaju. Sortiranje slijedi prije svega za dobijanje definisanog kvaliteta.
U uređaju za produžavanje na klinaste zupce se na krajevima sada različito dugih dijelova lamela glodaju profili u obliku klinastih zuba, koji jedan u drugi prodiru od pritiskom i lijepe se. Tako je racionalna proizvodnja teoretski beskonačne četvrtače moguća. Četvrtače se krate na potrebnu dužinu. Pošto ljepilo otvrdne, komadi se blanjanju i ivice po potrebi skošavaju.
... sve za proizvodnju višeslojnog drveta iz daske iz jedne ruke -
Prednosti konstrukcionog punog drveta
- Visoka postojanost forme i zadržavanje mjera pomoću razdvajanja srčanice i sušenja
- Osiguran kvalitet, ukupan proizvodni proces podliježe strogim nadzorom kako vanjskog (Institut) tako i sopstvenog
- Nije potrebna hemijska zaštita
|