Šta su nosači oplate?
Oplate su šuplje forme, koje se sastoje od ploča oplate, nosača oplate i potpora za proizvodnju betonskih konstrukcija. Nosač oplate (noseće rebro) je od drveta proizveden i po zahtjevima statike izrađen nosač u I – formi.
U konstrukciji oplate su se etablirali nosači punog zida, kod kojih se most sastoji od ploča masivnog drveta (3-slojne ploče) ili od materijala od drveta (špreploče ili višeslojne ploče) i mrežni nosači od drveta sa svojom jednostavnom i laganom težinom konstrukcije ispunjavaju svrhu nosača oplate. Uglavnom se koriste nosači punog zida visine od 20 cm i mrežni nosači visine od 24 cm.
Proizvodnja opšava
Predblanjanje obradaka nije obavezno, ali se preporučuje kod rezanog drveta sa velikim tolerancija mjere, jer iste mogu prouzrokovati smetnje u toku rada. Također se pomoću predblanjanja olakšava prepoznavanje obilježja drveta. Potom se opšavi ručno ili mašinski pregledaju. Pri tom se obilježja drveta kao velika lisičavost, pukotine, plavilo, reakciono /tenzijsko drvo, tok vlakna ili srčanice prepoznaju i poslužioc markira sa fluorescentnom kredom (ručno optički) ili skener (mašinski optički) i potom javlja pili kratilici. Kod korištenja/rada skenera je ocjenjivanje brže, osim toga se može definisati više kriterija.
U optimirajućoj pili kratilici se neželjena obilježja drveta isjecaju (od poslužioca markirana mjesta se pomoću kamere u pili prepoznaju i isjecaju). To se radi u prvoj liniji za dobijanje definisanog kvaliteta. Poslije se u uređaju za produžavanje na klinaste zupce paketi na krajevima, sada različito dugih dijelova obradaka, glodaju na klinaste zupce i međusobno se pod pritiskom lijepe. Tako je moguća racionalna proizvodnja teoretski beskonačno dugog obradka. Opšavi se krate na fiksne dužine i paketno prolaze kroz međuskladište. Potrebno vrijeme otvrdnjavanja ljepila zavisi od vrste ljepila. Po vremenu otvrdnjavanja se paketi prorjeđuju i predaju sljedećem radnom koraku.
U automatu za blanjanje slijedi četverostrano blanjanje opšava sa obradom ivica i jednostrano glodanje profila klinastog zuba za lijepljenje sa mostovima.
Proizvodnja mostova (od masivnog punog drveta)
Troslojne ploče se raspiljiju, fiksne dužine se mogu direktno transportirati na blanjanje. Prekratki dijelovi mosta se prije toga jos produžavaju na klinaste zupce. Na čeonoj strani mosta se glodaju klinasti zupci za podužno sastavljanje lijepljenjem, koji se potom pod pritiskom međusobno lijepe. Time je moguća racionalna proizvodnja teoretski beskonačnog dugog obradka. Mostovi se krate na fiksnu dužinu i paketno prolaze kroz međuskladište. Po isteku vremena otvrđivanja se paketi ponovo prorjeđuju i predaju slijedećem radnom koraku. U automatu za blanjanje slijedi četverostrano blanjanje mosta i obostrano glodanje profila zuba na uskim stranama. Kod ovog profila zuba se radi o kontra profilu prema opšavu, koji je istom precizno prilagođen, kako bi se osiguralo perfektno lijepljenje.
Na uske stranice mostava se nanosi ljepilo, specijalno oblikovanom glavom za nanos ljepila u direktnom kontaktu sa obradkom putem “linijskih tragova ljepila”.
Sastavljanje opšava i mosta u nosače oplate
Ovdje se sastaju obradci proizvedenih opšava sa mostovima, na koji je nanešeno ljepilo. Mostovi se sa opšavima pod pritiskom lijepe u nosače oplate.
Poslije presanja se nosači jedan na drugi slažu, tako da su naslonjeni na opšave i zbog toga se ne mogu međusobno zalijepiti. Ovako formirani paketi prolaze kroz međuskladište, poslije isteka vremena otvrđivanja se paketi prorjeđuju i predaju slijedećem radnom koraku.
Kada se nosači oplate racionalno presuju u mnoge dužine, tada se iste na pili fiksnih dužina krate/režu po unesenom programu dužina.
Potom slijedi označavanje nosača putem štampača sa brizganjem tinte. Ukoliko se radi o nosaču proizvedenom po EU Normi 13377, tada se isti označava trajno sa neotapajućom bojom, visina oznake mora biti min. 25 mm. Oznaka nosača mora sadržavati: podatke proizvođača sa imenom, logom, brojem koda ili oznake robe, EN 13377 i stepen nadzora klase nosača, ukoliko se nadzor proizvodnje vrši po normi.
Poslije označavanja nosači prolaze kroz stanicu finalne obrade. Obrada krajeva slijedi na razne načine i zavisi od izgleda krajeva nosača. Ovo može biti zaobljenje sa skošenjem ili razne vrste skošenja. Neki proizvođači na kraj nosača stavljaju zaštitnu kapicu od umjetnog materijala ili T-Profil od metala pa se kraj nosača po tome obrađuje.
Potom se nosači impregniraju u prolazu. Slijedi vizualna kontrola nosača, na ovom mjestu se mogu staviti zaštitne kapice. Nosači se spremni za isporuku slažu i paketiraju.
... sve za proizvodnju nosača oplate iz jedne ruke –
WEINIG – Vaš partner za sistemska rješenja.
Koja su obilježja nosača oplate?
- Visok kvalitet putem uredne proizvodnje i mašinskog sortiranja čvrstoće
- Stabilno I otporno, moguće mnoge primjene
- Mala težina
- Zadržava mjeru I oblik
- Štedi vrijeme i novac pri obradi
- Brzo, sigurno postavljanje
- Zaštita od oštećenja pomoću ojačanja krajeva / kosi krajevi nosača
- Moguće individualno označavanje
- Dug vijek trajanja pomoću visokovrijednog lijepljenja
- Odlaganje (kao otpad) bez problema
|
|
|